Przycinamy śliwy- kiedy?

W Twoim ogrodzie znajduje się przepiękna śliwa, która nie chcesz, aby została uszkodzona na skutek diametralnie zmieniających się warunków atmosferycznych? W tym celu niewątpliwie konieczne jest przycięcie tej rośliny po to, aby zdrowo i bezpiecznie przezimować do następnego sezonu. Śliwa jest jednym z najważniejszych polskich gatunków owocowych, zatem sadownicy i ogrodnicy wyrobili sobie już określone typy działań względem monitoring stron tego powszechnie znanego rodzaju drzewka owocowego. Nie ma zatem wątpliwości, jak właściwie dbać o śliwę.
Owoce są w Polsce bardzo lubiane, a śliwki w szczególności w sezonie jesiennym, kiedy obfitują i jest ich zdecydowanie najwięcej. Im bardziej rosną, tym większość sadowników się cieszy, ale też niekiedy jest to problematyczna kwestia, bowiem nadmierny ich wzrost powoduje zwłaszcza przerost drzewa, a w konsekwencji tego możliwe jest zdeformowanie się korony rośliny itd. Dlatego też, aby nie uszkodzić śliwy, zawsze wymaga ona odpowiedniego przycinania.

Jak się za to zabrać? Popatrzmy najpierw na to, jakiego rodzaju drzewka i odmiany śliwy wybraliśmy. Najczęściej wybór pada na rozgałęzione rośliny które mają charakter roślin jednorocznych. W ten sposób ich pierwsze cięcie powinno pojawić się bezpośrednio po posadzeniu, a zatem w sezonie typowo wiosennym. W szczególności jeżeli mowa o sadzeniu odmiany w terminie wiosennym, cięcie ma być tuż po posadzeniu. Kiedy natomiast decydujemy się na sadzenie drzewek owocowych śliwy w jesieni, cięcie numer jeden powinno być wykonywane po przezimowaniu, z kolei drugie przed wiosną.
Autor artykułu: