Przycinanie malin

Maliny to roślina, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych krzewów owocowych, jaka wymaga regularnej pielęgnacji. Jest to równoznaczne z tym, że musimy ją stosownie przycinać. Jak się tym zająć? Poczytaj poniższe fragmenty tekstu.
Maliny są roślinami, które potrzebują systematycznego przycinania pędów. Jest to wymagane dlatego, że w ten sposób nie ma kłopotu z prowadzeniem zbiorów owoców oraz plonowaniem. Od tego, jak łyżki do koparek i kiedy przycinamy maliny uzależnione jest to, jak obficie one rosną i na ile są bujną rośliną. Wyróżnia się dwie podstawowe grupy malin. Pierwsza to gatunki owocujące jeden raz w roku, najczęściej dzieje się to wówczas w sezonie jesiennym, druga grupa to rośliny jesienne, jakie powtarzają owocowanie. W przypadku odmian letnich w grę wchodzi kwitnienie na zeszłorocznych pędach. Stricte w hurtownia odzieży dziecięcej wólka kososka wakacyjnych miesiącach natomiast owoce dojrzewają, zaś te jesienne kwitną na pędach wyrosłych danego roku.

Musimy od tego z jakimi typami pędów mamy do czynienia uzależniać termin przycinania malin. W przypadku usuwania pędów akurat z malin jest to bardzo ważny zabieg, gdyż daje sposobność zwiększenia zdrowotności owoców. Pozwala na ograniczenie przypadków występowania szkodliwych insektów oraz rozwijania się stanów chorobowych.
W sezonie wiosennym musimy przycinać maliny po raz pierwszy, a więc jest to pierwszy raz po tym, jak nasze maliny zostaną posadzone. Jest to niezbędne do tego, żeby maliny zaowocowały. Kolejny raz dobrze jest się nimi zająć na jesień. W czasie wegetacji natomiast maliny zwiększają się o między dwa a cztery pędy wychodząc z poziomu korzeniowej szyjki.
Autor artykułu: